Yagi EF0210LT

W sezonie letnim przyszedł czas na wymianę rotora a przy okazji zmianę anteny.
Wybór padł na cieszącą się dobrą opinią konstrukcję Popa YU7EF a konkretnie  http://www.yu7ef.com/ef0210lt.htm . Zdecydowałem się na wersję full wypas tzn. elementy przez środek boom-u, izolowane, dipol pętlowy, symetryzator z UT250.
Reflektor i direktory wykonane z drutu do spawania TIG, AlMg5 fi 4 mm np. link. Jako izolatory wykorzystałem kołki tapicerskie samochodowe Romix nr 10918, elementy wchodzą "ciasno" nie trzeba nic dorabiać, przerabiać czy kleić. Z początku myślałem, że może być problem z odpornością na wiatr i wredne ptaszyska ale drut jest sztywny a i ptaki nie siadają bo cienki :)
Dipol pętlowy obliczyłem przy pomocy Yagi Calculator VK5DJ. Wyginałem giętarką do rur miedzianych, ważne żeby promień gięcia był co najmniej 25 mm wtedy nie ma problemów z "przełamywaniem" rurki aluminiowej no i warto wcześniej trochę potrenować gięcie.
Zrezygnowałem również z gniazda na obudowie dipola, lepiej dać dławicę kablową i około 5 m elastycznego kabla koncentrycznego np. RG-214 a na końcu dopiero gniazdo N montowane na przewód odchodzi nam  niepotrzebne złącza a co za tym i straty.
Wykonałem wcześniej kilka anten wg DK7ZB i konstrukcja YU7EF jest zdecydowanie mniej "szumna" i odporna na zakłócenia miejskie :)


Poniżej kilka fotek :
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzorzec częstotliwości VE2ZAZ